mobile-img
Artykuł
O czym szumi sosna, czyli od nasionka do drzewa – projekt edukacyjny

W ostatnim czasie w naszym przedszkolu realizowany był projekt edukacyjny ,,O czym szumi sosna, czyli od nasionka do drzewa”.

Inspiracją do przygotowania takiego tematu projektu była krótka lecz piękna i niezwykle interesująca opowieść Marii Montessori o takim samym tytule. Opowieść ta przybliżyła dzieciom w bardzo atrakcyjny sposób cykl rozwojowy drzewa- sosny. Tym akcentem przedszkolaki zostały wprowadzone w temat projektu- drzewa.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, iż drzewa, jak i całe lasy są niezbędne do trwania życia na Ziemi. Co ważne lasy są domem dla ponad trzech czwartych życia na świecie na lądzie. Okazało się, iż nasze przedszkolaki doskonale o tym wiedzą. Ponadto projekt miał w swej istocie spełnić o wiele więcej funkcji i zrealizować wiele, konkretnych celów, m.in.:

  • poznanie różnych ekosystemów: park, las, ogród,
  • rozróżnianie poszczególnych gatunków drzew iglastych oraz liściastych,
  • poznanie elementów budowy drzewa,
  • dobieranie owoców i liści jednego gatunku drzewa,
  • nazywanie i wskazywanie części liścia,
  • segregowanie kasztanów, żołędzi, klonowych nosków, jarzębiny i szyszek,
  • wzbogacanie słownictwa z zakresu tematyki projektu,
  • rozwijanie swojej sprawności ruchowej i manualnej,
  • kształtowanie wrażliwość i szacunku do przyrody.

Podczas realizowania projektu dzieci miały okazję przede wszystkim poprzez doświadczanie poznać wiele gatunków drzew liściastych i iglastych. Mogły zbadać zarówno liście, owoce jak i prawdziwe gałązki drzew, wieloma zmysłami. Zatem zaangażowane były zarówno zmysł dotyku, wzroku, słuchu, jak i węchu. Dzięki temu wyobraźnią dzieci przeniosły się do prawdziwego lasu, parku, czy też ogrodu. Dzieci wybrały się także na spacer do Parku Sołackiego w celu dokładnego zbadania drzew i ich darów. Mogły w rzeczywistości poczuć piękno i spokój, który może ofiarować nam drzewo.

Nauczyciele wykorzystali wiele, ciekawych pomocy dydaktycznych, aby w jak najbardziej atrakcyjny sposób przekazać dzieciom najistotniejsze informacje. Przedszkolaki pracowały na kartach trójdzielnych Montessori, układały budowę drzewa i liścia na puzzlach z komody botanicznej Montessori, a także poznawały różne rodzaje i kształty liści również z wykorzystaniem komody botanicznej. Ponadto uczestniczyły w wielu grach i zabawach dydaktycznych, ruchowych, muzycznych, a także wykonały wiele, ciekawych prac plastycznych- wszystko to w tematyce drzewa i lasu.

Ponadto podczas projektu przedszkolaki Bambini miały okazje wziąć udział w przepięknych Lekcjach Ciszy, przygotowanych zgodnie z nurtem pedagogiki Montessori. Jedna z nich pozwoliła dzieciom wyobrazić sobie jesienne drzewo, pozbawione już wszelkich liści. Ich zadaniem było w sposób precyzyjny i delikatny dodać pustym gałązkom jesiennej magii. Inną Lekcją Ciszy było stworzenie własnego ,,lasu w słoiku”. Nauczyciel przygotował wszelkie, niezbędne do tego zadania elementy. Dzieci następnie stworzyły niewielką namiastkę prawdziwego lasu w szklanym naczyniu.

Projekt ten przyniósł dzieciom całą gamę wielu przeżyć i wrażeń. Choć przez chwilę wszyscy mogliśmy przenieść się do świata lasu i drzew. Zobaczyć ile skarbów i ciekawostek niesie ze sobą każde drzewo. Był to wspaniały, owocny czas, który dla przedszkolaków był przede wszystkim fantastyczną zabawą.

Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o drzewach, ich roli dla środowiska oraz rozwijały swą wrażliwości na świat przyrody przez cały czas trwania projektu.


Autorka
Ewelina Mazurkiewicz
Nauczyciel Montessori