mobile-img
Artykuł
III Wielka Lekcja Montessori – Pojawienie się człowieka



III Wielka Lekcja Montessori w naszym przedszkolu się odbyła, która wszystkie dzieci zaciekawiła. Ciekawe, czy naszych czytelników również zainteresuje, w poniższym artykule kilka ciekawostek na temat ewolucji człowieka się znajduje.

Do Afryki się wybieramy, gdzie naszego pierwszego przodka poznamy. Australopitek był małpą spokrewnioną z nami, chodził wyprostowany z wolnymi rękami. Wolne ręce i stanie na dwóch nogach pracę mu ułatwiały, a różne gesty i okrzyki porozumiewanie się umożliwiały.

Homo habilis, czyli człowiek zręczny, ostre narzędzia tworzył z kamienia. Nie da się ukryć, że miał ciężką pracę do zrobienia. Ostrzył kamienie, które ułatwiły mu mięsa krojenie. Zbierał owoce, orzechy, łodygi, korzenie; siedzące na nich owady i robaczki, to również było dobre jedzenie.

Następnie Homo erectus, czyli człowiek wyprostowany, pojawił się na Ziemi. Nie tylko był pierwszym myśliwym wśród ludzi, który chodził na polowania, dostał również inne ważne zadania. Ognia rozpalanie, było to nie lada wyzwanie! Umiejętność posługiwania się ogniem ogromne znaczenie miała, ponieważ bezpieczeństwo ludziom zapewniała. Jedni go czcili, inni się go bali, a jeszcze inni ogień podziwiali. Gotowanie mięso zmiękczało, ciepło dawało oraz dłuższe życie ludziom zapewniało.

Neandertalczyk schronienia szukał w jaskini, miał włócznię do polowania oraz był mistrzem ognia rozpalania. Poza tym używał serca do kochania. Już w tamtych czasach ludzie się o siebie troszczyli i sobie pomagali, razem przy ognisku często czas spędzali.

Homo Sapiens wykorzystywał głowę do myślenia. Zajmował się tworzeniem sztuki, a nie tylko narzędzi z kamienia. Homo Sapiens, ludzie tacy jak my, na ścianach jaskiń malowali oraz łuk i strzały na polowania zabierali. Ciepłe buty ze skóry nosili, a także haczyki do łowienia ryb wymyślili. Ponadto naczynia z gliny stworzyli oraz owce i kozy udomowili. To oni rolnictwo zapoczątkowali. Motyki do wzruszania ziemi używali oraz jęczmień i pszenicę uprawiali.

Dlaczego ludzie są wyjątkowi? Niech każdy z nas się zastanowi… Ręce do pracy, głowa do myślenia i serce do kochania: te trzy główne dary nas wyróżniają i wyjątkowość ludziom zapewniają.

III Wielka Lekcja Montessori cennej wiedzy dotyczącej ewolucji człowieka przedszkolakom dostarczyła i podstawę do dalszych działań stanowiła. Dzieci malowidła naskalne na szarym papierze stworzyły i naczynia z gliny ulepiły. Na materiałach Montessori związanych z tematem ewolucji człowieka pracowały oraz model budowy człowieka oglądały.

III Wielka Lekcja Montessori wzbudziła duże zainteresowanie i w naszej pamięci na długo pozostanie 😊


Autorka
Justyna Walczak-Polus
Nauczycielka Montessori