mobile-img
Artykuł
„Bambini w Krainie Czarów” – przepis na powieść

„Wszystko ma jakiś morał, pod warunkiem, że umiesz go znaleźć”.

W październiku, nasze Przedszkolaki „wskoczyły” razem z Alicją do króliczej nory w pogodni za Białym Królikiem i przeniosły się w krainę pełną niespodzianek, kolorów i pięknych opowieści. Podczas trwania projektu, Dzieci obejrzały kultową bajkę Disneya, pt. „Alicja w Krainie Czarów (z 1951 r.) poznając bliżej przygody głównej bohaterki. Wykonały też własne zakładki do książki oraz stworzyły interesujące ilustracje do ulubionych książek. Przedszkolaki miały też okazję „wypić” herbatkę u Kapelusznika oraz „zagrać w krokieta” z Królową Kier. Ponadto, Dzieci dowiedziały się jak powstaje książka – od pomysłu aż po druk i poznały zasady obowiązujące podczas jej czytania.

W trakcie trwania projektu, Przedszkolaki miały wiele okazji, by wysłuchać ponadczasowej lektury, nacieszyć oczy kolorowymi dekoracjami oraz zrobić sobie zdjęcie z ulubioną postacią z książki.

A jaki morał kryje się w książce Carrolla Lewisa?

Jakie wartości można w niej znaleźć?

Podczas całego projektu, próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

„Alicja w Krainie Czarów”, to książka uniwersalna, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Powieść ta, zawiera w sobie wiele życiowych prawd. Dla najmłodszych czytelników najważniejsze są zaskakujące przygody i nietuzinkowi bohaterowie, ale to właśnie tu skrywa się całe piękno tej książki.

Alicja jest odzwierciedleniem niewinnych dziecięcych marzeń, a nie ma nic piękniejszego jak wspierania dziecka w realizowaniu jego najskrytszych marzeń i pragnień. Dzieci nikogo nie udają, dlatego tak ważne jest pielęgnowanie w sobie „wewnętrznego dziecka”. Główna bohaterka daje dzieciom przykład, że bycie sobą i wiara w swoje możliwości są kluczem do sukcesu. A co najważniejsze, odnajdujemy w książce odrobinę „szaleństwa”, o którym często zapominamy w codziennym życiu. A nikt, tak jak dziecko, nie umie zarażać pozytywną energią i optymistycznym nastawieniem.

Nasze Przedszkolaki były zafascynowane książką i jej fantazyjnymi historiami. „Alicja w Krainie Czarów” jest odzwierciedleniem jakże ważnych, a zarazem „kruchych” dziecięcych cech, które trzeba w sobie rozwijać i uważać, by w przyszłości nie zostały zatracone.

I choć Alicja wyśniła swoją Krainę Czarów, to Naszym Przedszkolakom udało się NAPRAWDĘ wyczarować magiczny czas podczas trwania projektu. Kapelusznik przypomina – „Wszystko jest możliwe, trzeba tylko wiedzieć o sposobach” – . Także i my, nauczyciele z Przedszkola Bambini, staramy się zachęcać do tego codziennie Naszych Podopiecznych, bo „..jeszcze przed śniadaniem wierzymy w 6 niemożliwych rzeczy”.

Cytaty pochodzą w książki C. Lewisa „Alicja w Krainie Czarów” opracowane przez Danutę Sadkowską na podstawie wydania z 1947 r.

Dziękujemy Dzieciom za udział w projekcie.


Autorka
Anna Szczęśniak
Nauczyciel Montessori